Strona główna > Artykuły

Jak dbać o fryzurę:

        

Pielęgnacja włosówWŁOSY TŁUSTE
 
Przetłuszczanie się włosów jest najcześciej uwarunkowane funkcjonowaniem hormonów. Na skórze głowy jest ok.125 tys.gruczołów łojowych.Jeśli organizm produkuje za dużo testosteronu,czynność gruczołów łojowych się wzmaga.Również stres,pot i kuracje hormonalne (środki antykoncepcyjne) przyspieszają produkcja łoju.zanieczyszczenie środowiska (kurz i brud)
Pieleęgnacja
Wskazane jest codzienne mycie włosów łagodnym szamponem nie zawierającym substancji
natłuszczających.Tłustych włosów nie należy suszyć strumieniem gorącego powietrza ani
zbyt często szczotkować.


WŁOSY SUCHE
 
Do zniszczenia,zmatowienia,wysuszenia włosów może przyczynić się zbyt mała produkcja łoju najcześciej uwarunkowana genetycznie, albo np.opalanie,kąpiel w słonej wodzie i zanieczyszczenie środowiska (kurz i brud)
Pielęgnacja
Po umyciu szamponem do włosów suchych warto za każdym razem użyć odżywki.
Jak dbać o włosy latem ?
 

Włosy latem

Lato to nie najlepszy okres dla włosów. Słońce potrafi poczynić spustoszenia w ich wyglądzie i kondycji. Dlatego musimy je bardzo starannie chronić.

Jeśli nie chcemy wrócić z wakacji ze strzechą suchych, odbarwionych i matowych włosów, musimy je zabezpieczać przed słońcem. Podwójnie: chodzić w nakryciach głowy i używać ochronnych kosmetyków.

Zewnętrzną warstwę włosa tworzą komórki układające się w łuski, które pod wpływem słońca i wysokiej temperatury rozchylają się. Ze środka włosa ucieka wilgoć, a między łuski dostają się: kurz, piasek, chlor z basenu, sól z morza. Włosy tracą połysk, stają się łamliwe, trudno je rozczesać. Dodatkowo odbarwiają się, bo promienie UV rozkładają melaninę, naturalny barwnik włosów.

Włosy farbowane

Jeszcze bardziej na zniszczenia narażone są włosy farbowane, szczególnie rozjaśniane. Dlatego najlepiej zrezygnować z farbowania i trwałej przed urlopem. Jeżeli jest to niemożliwe, pamiętajmy,

że potrzebują pieczołowitej ochrony.

Kapelusz albo parasol

Na słońce nie wychodźmy z gołą głową. Nie dotyczy to tylko plaży. Na spacerze słońce działa tak samo mocno. Dobierzmy twarzowe nakrycie głowy i miejmy je zawsze przy sobie. Nie od rzeczy jest też zaopatrzyć się w parasolkę. Do kąpieli zakładajmy czepek. Morska sól, czy chlorowana woda w basenie, to letni wróg numer dwa. Więc jeśli jest taka możliwość, od razu po kąpieli spłuczmy włosy zwykłą wodą. A w domu koniecznie je wymyjmy. I nie suszmy na słońcu.

Słoneczne kosmetyki

Na lato trzeba koniecznie zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi i dobrać je do swoich włosów. Szampon i intensywna odżywka (najlepiej bez spłukiwania) to podstawa, ale może nie być wystarczająca. Warto sięgnąć po ochronny spray, którym spryskuje się głowę. Dzięki niemu promienie słoneczne odbijają się od włosów jak piłka, nie robiąc im szkody. Dla osób często się kąpiących odpowiednie będą preparaty wodoodporne w postaci żelu lub tzw. mgiełki. Wybór jest bardzo duży.

Parasol, co prawda chroni włosy przed słońcem, ale długie lepiej upiąć w koczek.
 


Strona działa dzięki Google |